+420 582 388 106
ou@vicemerice.cz
logo Olomocký kraj

24. 4. Jiří

Zítra: Marek
Drobečková navigace

Úvod > Organizace a spolky > Muzeum života a paměti

Muzeum života a paměti

V roce 2023 se nám podařilo rozjet práce na budování muzea, v areálu obecního dvora. Počátkem roku proběhla rekonstrukce a generálka schodů nahoru na sýpku. Během jara pan Rábek natahal nové elektrické rozvody ve spodní části budovy a pak během léta pan Vlastmiil Mézl vylíčil dolní chlév i sýpku. Ke konci prázdnin se tak mohla spustit příprava expozic. Na internetu i hlášením bylo svoláno několik sobotních brigád v akci „Z“, což pamětníci ví a mladším vysvětlím, že to byly v minulosti dobrovolné akce, kdy se budovalo něco zdarma, bez nároku na odměnu. Během brigád tak probíhá čištění a nátěry zemědělského nářadí, pomalu se instalují a rozmisťují věci ve spodní části budovy, která bude věnována hospodaření, stolářským a zámečnickým exponátům, domácím zabíjačkám, praní a zahrádkaření. Zde jsou většinou předměty velké, těžké a u některých budeme potřebovat k jejich přesunu větší fyzickou pomoc. Horní sýpka pak bude vyhrazena drobnějším exponátům. Práce jdou pomalu, ale jdou. Scházíme se většinou tři stabilní – pí. Hana Kalvodová, p. Marek Pazdera a já, střídavě nám došli pomoci, pí. Štvrtecká, pí. Malčíková, pí. Iránková, p. Mézl a Vaculíkovi. Za deště pomáhají i obecní zaměstnanci. Doufám, že se nám do konce roku podaří nastěhovat zemědělské stroje zvenčí, natřít a nainstalovat věci ve spodním hlavním chlévě, abychom už příští rok mohli instalovat horní patro a přesunout zde i exponáty z obecního úřadu

                                                                                                                                                                                              Petr Buriánek, správce sbírek

Podzim 2023 v Muzeu

Na budovaném muzeu na obecním dvoře stále pokračují práce. Sice pomalu, ale jistě. Během podzimu se nám podařilo do spodních prostor navozit a nastěhovat drtivou většinu exponátů a teď probíhá jejich čištění, nátěry a rozmísťování na svá místa. Pokud máte doma ještě nějaké exponáty, které nám chcete věnovat a které by se hodily do spodních expozic, tak nás kontaktujte, ať si je popřípadě hned můžeme zařadit do jednotlivých expozic. Jsou zde soubory předmětů věnované zemědělství a hospodaření, zámečnická i dřevodílna, prádelna a praní, domácí zabíjačka, stavba – materiály a nářadí, sbírka cihel s cejchem cihelen a domácí zahrádkaření, včelaření a košíkářství ...  Budeme rádi, za každou, třeba i drobnost, vztahující se k venkovním a dvorovým pracím na venkově, v dobách nedávno minulých. Jelikož prostory jsou nevytápěné a je v nich díky kameni ve stavbě, vcelku syrovo, tak teď přes zimu budeme dělat jen při příhodném počasí. Snad se nám spodní prostory podaří během jara dokončit. Škoda, že se nás schází tak málo a práce jdou proto pomalu, ale důležité je, že pokračují. Tímto chci moc poděkovat dospělým i mládeži, kteří se ve volném čase zadarmo podílejí na pracích při vytváření expozic a popřát jim, aby jim jejich snažení a elán vydržely i v příštím roce.

Naši práci a výsledky můžete sledovat na facebookových stránkách - Muzeum života Víceměřice. Třeba Vás závan historie omámí a naladí, připojit se k našemu snažení a pomoci zachovat kousek historie pro budoucí generace.

                                                                                                                                                                                             Petr Buriánek, správce sbírek

Muzeum.jpg  muzeum.jpg

Muzeum života Víceměřice